SIMTGADES KAUSS

Spēles ietvaros jebkurš interesents tiek aicināts pieteikties un pārbaudīt savas zināšanas par Latviju, vienlaicīgi cīnoties par PRĀTA SPĒLES: gadsimta kausu, kuru iegūs Latvijas erudītākā komandas!

Seko līdzi informācijai par katras pilsētas norises vietām un citiem jaunumiem, kas tiks publicēta tuvākajā laikā!

UZDOT JAUTĀJUMU >>

PAR SIMTGADES KAUSU 

Simtagades kausa autors ir daudzsološais grafikas mākslinieks Henrihs Bināns. 


Kausa augšējā daļa - laiva ir veidota no kūdras, jo kā saka mākslinieks "tā simbolizē mūsu zemi un sastingušu laiku. Laiku, kuru mēs jau esam izdzīvojuši. Gudrību, kuru mēs jau akumuējām. Kūdrā, ja papētīt tuvāk, ir redzamas kārtas gluži kā koka gadskārtas, vai drīzāk kā zemes vēsturiskie slāņi. Tas manuprāt lieliski parāda mūsu iespējamu pagātni un apliecina mūsu iespēju uzkrāt un izdzīvot mirkļus, kas pārtop pieredzē."

Kausa ārējais veidols apvieno trīs idejas: Pirmā - laiks, jo svinam savus pirmos 100 gadus kā valsts; Otrā - virzība, attīstība un Trešā - iekrātā pieredze, viedums. Laivas iekšpusē ir attēloti latviešu ornamenti un simboli ar sauli centrā.


Blava

Intervija ar PRĀTA SPĒLES SIMTGADES KAUSA autoru mākslinieku Henrihu Binānu.

Veidojot kausu PRĀTA SPĒLES Latvijas simtgades kausu, man izdevās izdzīvot veselu dzīvi šī projekta laikā, par ko es esmu ļoti pateicīgs. Šim kausam ir divi stāsti. Pirmā - tā ko redzat Jūs, kas atklāta vispārējai apskatei. Tas ir kausa ārējais veidols. Forma gaisma, smalkums un tā raupjums, virsmu reljefs u.t.t. – viss, kas veido kopiespaidu.


Pamatideja bija šim erudīcijas apbalvojumam apvieno trīs pamatelementus: laika plūdums (aizvadīti 100 gadi), virzība jeb vektors (uz priekšu, attīstība, izaugsme) un līdz ar to arī trešais elements – vērtības, zināšanas, sakrālā pieredze un viedums.


SIMTGADES KAUSA mākslinieciskais koncepts


Es nezinu no kā ir veidots laiks. Ir piektais elements vai nav, kas kustina visu dzīvo uz priekšu. Zinu, ka laiks iekļauj sevī visu. Kāds viņš ir patiesībā, ātrs vai lēns? Attiecībā pret ko skatās. Viendinītei sešas stundas jau ir ceturtdaļa no dzīves cikla, ja vēl paveicas. Skaidrs ir viens, laika esamība, ļauj virzīties uz priekšu, ļauj pastāvēt, ļauj kļūt, ļauj mainīties un ļauj ieraudzīt būtisko, ne uzreiz, bet laikam ritot, turklāt tieši pašā nozīmīgākajā mirklī, kas pienāk tad, kad mēs varam apzināt jaunas būtības šķautnes. Viņš iznīcina un ļauj piedzimt no jauna. Darbā - Tā ir causpīdīgā, spīdīgā pamatne, tas ir pats laiks, efīrs, pastāvošās realitātes nepārtraukti mainīgā, bet paliekošā daba.    

Kūdra – no kuras veidota laiva – simbolizē mūsu zemi un sastingušu laiku. Laiku, kuru mēs jau izdzīvojām. Gudrību, kuru mēs jau akumuējām. Kūdrā, ja papētīt tuvāk, ir redzamas kārtas gluži kā koka gadskārtas, vai drīzāk kā zemes vēsturiskie slāņi. Tas manuprāt lieliski parāda mūsu iespējamu pagātni un apliecina mūsu iespēju uzkrāt un izdzīvot mirkļus, kas pārtop pieredzē.


Iekšpusē attēlota laika ritējuma ideja - šoreiz bronzā – tā ir mana mākslinieciskā tieksme iekļaut kaut ko smalku un spīdīgu, kas kontrastētu ar smagumu. Saule centrā un stariem kā skujiņas ornamentu mežģīnes, ar dabisku vijumu. Simbols – informācijas nesējs. Šķiet, tieši viss būtiskākais kristalizējas simbolos. Pamatīgums ietverts simbolā nav salīdzināms ar sajūtām un nozīmēm ko tērpjam vārdos. Vārdi mainās, viņu nozīme pieaug un noplok atkarībā no situācijas un laika. Simbols ārpus laika, ārpus robežām, nemainīgs un nesatricināms, intelektuālam prātam netverams - mūžīgās vērtības, kurām vārdi ir par primitīvu.


Otra daļa ir pats ceļš, kas mērots tapšanas procesa laikā. Man šis kauss asociējās ar:  Iekšēju cīņu, upura lomu, sviedriem – fiziska piepūle, putekļiem un gandarījumu.

Patiesību mēs zinām no dabas, pēc būtības mēs jūtam pasauli. Intelekts mums piespēlē personību, par kuru mēs tā pamatīgi pārdzīvojam vai tīksminamies atkarībā no apstākļiem. Ekrāns un apkārtējie piemet vērtību skalas, vispārpieņemtās normas un paradigmas.


Mēs sākam izvērtēt, pieņemt, steriotipizēt, pakļaut visu analīzei, “cietais disks “ pildās. Visi faili savās mapītēs, un viss ir saprasts, sakārtots. Tomēr dzīve mums bieži priekšā saka, ka nu nav viss kārtībā. Nebūs! Mums mapītes savanda, un mēs atkal tās kārtojam atpakaļ - tādā pašā secībā jeb mēģinam citā secībā. Ir jāizvēlas ik brīdi – vai dzīvojam sev vai mūžībai. PRĀTA SPĒLES SIMTGADES KAUSS - tā bija mana lielā iespēja – radīt, izvērtēt, izdarīt un daļu no sevis veltīt savas zemes simtgadei un mūžībai.


“Attīstība nenotiek ārpusē. Attīstība nav grafikas līkne, kas strauji ceļas augšup. Ar attīstību nav saistīta ierīce, ko tu izmanto. Attīstība nav labāki vērtējumi liecībā vai lielāki rezultāti statistikā. Attīstība nenotiek ārpus cilvēka – tā notiek iekš viņa. Tas ko redzam ārpasaulē, tās ir tikai sekas, te neeksistē cēloņi.”

ORGANIZĒ

PARTNERI

                     


Informatīvais atbalsts

           
© 2018
info@prataspeles.lv  Tālr. 29 676 337  P.-Pt. 10.00 -16.00